czwartek, 12 listopada 2015

14. SIEDEM DNI (E.Ainsworth)

Tytuł:   Siedem dni

Autor:  Eve Ainsworth

Gatunek: Powieść dla młodzieży

Literatura angielska

Ilość stron: 241

Siedem dni, co może się w tym czasie wydarzyć? Właściwie wszystko.
Kez to typowa szkolna gwiazda, przynajmniej sama się za taką uważa. Nie chce podpaść swoim idealnym przyjaciółkom, dlatego robi wszystko, żeby się im przypodobać, a szczególnie tej najwredniejszej- Marnie. To tylko szkolna poza Kez, która w domu przeżywa piekło ze zastraszoną matką i ojcem nadużywającym alkoholu.

Jess to zamknięta w sobie nastolatka z nadwagą. Obiekt kpin i docinków Kez i jej ekipy. Jej najbliższym przyjacielem jest nieco zdziwaczały, choć pewny siebie Philip. Otwiera jej oczy na pewne sprawy.
Punktem zapalnym w konflikcie, a właściwie w znęcaniu się nad Jess- staje się Lynn, chłopak Kez.

Dawno, dawno temu Lynn i Jess byli dzieciakami i bawili się razem. Lynn o tym nie zapomniał, dlatego traktuje Jess normalnie, czego Kez nie może znieść. Pogardzanie, wręcz torturowanie Jess, doprowadza do zerwania Lynna z Kez, za co ta poprzysięga zemstę na Jess...

Autorka prosto i nieskomplikowanie ukazuje charaktery nastoletnich bohaterów. Każdy z nich ma dwie twarze. Inaczej zachowują się w szkole, a inaczej w domu. Kez chce zmusić Jess, żeby ta zaczęła się bronić przed jej zaczepkami i docinkami. W tej sytuacji widzi tak naprawdę siebie. Sama chciałaby przeciwstawić się swojemu ojcu i jego psychicznym torturom.

Nie zawsze oznaczenie POWIEŚĆ DLA MŁODZIEŻY sugeruje nijaką opowiastkę o pierwszym pocałunku czy suto zakrapianej imprezie po, której zostają problemy. Coraz częściej literatura młodzieżowa przedstawia tak ważne sprawy związane z przemocą domową, narkotykami czy też innymi uzależnieniami i chorobami.