czwartek, 18 lutego 2016

45. PODWÓJNE ŻYCIE PAT (J.Walton) [15/2016]

Tytuł: Podwójne życie Pat

Autor: Jo Walton

Powieść angielska

Ilość stron: 376

Wydawnictwo: Świat Książki


Niesamowita opowieść o kobiecie, której życie w pewnej chwili rozdwoiło się...

Główną bohaterkę Patsy poznajemy gdy ma siedem lat (jest rok 1933). Patsy spędza wakacje z rodzicami i starszym bratem Oswaldem w Weymounth. Cieszy się czasem, który może spędzać ze swoim tatą bo w zwykłe dni rzadko go widuje, gdyż jest zapracowany. Wybucha wojna, Patsy jest jednak bezpieczna. Ginie za to jej brat. Patsy studiuje w Oksfordzie i wiedzie beztroskie życie, wojna prawie wcale jej nie dotyka. Ma znajomych i przyjaciół, aż w dormitorium wybucha skandal. Dwie dziewczyny są podejrzewane o to, że są lesbijkami. Tymczasem koleżanki Patsy tylko wzajemnie się pocieszały po stracie najbliższych w kolejnych nalotach bombowych. Mija czas, Patty poznaje Marka, który jest nieco sztywny i oficjalny, ale proponuje Patty korespondowanie. Piękne listy Marka są dla Patty wybawieniem od wszechogarniającemu ją znużeniu pracą nauczycielki.

" Przez cały rok najmilszym wydarzeniem były przychodzące co tydzień listy od Marka- listy, w których wydawał się jej taki bliski. Był zabawny, namiętny, fascynujący; mówił jej wszystko i miał radę na każdy problem."

Kiedy niespodziewanie Mark przez telefon proponuje jej małżeństwo, Pat niemal od razu się godzi. Ale czy aby na pewno?

Od tej chwili akcja książki jest przedstawiana z dwóch perspektyw: Patsy, której imię przemianowano na Tricia i która poślubiła Marka, oraz Pat, która jednak nie zdecydowała się na małżeństwo. Początkowo może trudno jest się skupić na wielowątkowej akcji, ale im dalej w powieść, tym ciekawiej.

Tricia wychodzi za mąż za Marka i odtąd zaczyna się jej domowe piekło. Całkowicie nieudane życie seksualne, zmierzające tylko do płodzenia kolejnych dzieci. Nieudolność Tricii w prowadzeniu domu i opieki nad dziećmi w pierwszych latach po ślubie, kilkakrotne narodziny martwych dzieci i brak perspektyw. Mark to wcale nie ten romantyczny człowiek z listów, tak naprawdę to zamknięty w sobie egoista dążący do spełniania własnych wygórowanych naukowych ambicji. W sumie Tricia rodzi czwórkę zdrowych dzieci: dwóch synów i dwie córki( Doug, Helen, George, Cathy). Na początku lat 60' Tricia nieśmiało pyta swojego lekarza o środki antykoncepcyjne i więcej już nie zachodzi w ciążę.

Tymczasem Pat nie godzi się na nagły ślub z Markiem i zaczyna realizować własne marzenia. Wyjeżdża na wakacje z przyjaciółką    ( tą oskarżoną o lesbijski związek) do Włoch i całkowicie zakochuje się w sztuce renesansu. Spełnia swoje marzenia, bierze nawet udział w spotkaniu dla homoseksualistów walczących o swoje prawa. Pat zaprzyjaźnia się z Bee, robiącą właśnie doktorat z biologii. Z czasem Pat uświadamia sobie, że się w niej zakochała...

" Tego lata po raz pierwszy poczuła, że Włochy jej nie wystarczają. Tęskniła za Bee. Chciała pokazać jej to wszystko, poznać jej reakcję. Siedząc pod Perseuszem Celliniego i patrząc, jak niebo ciemnieje nad Palazzo Vecchio, zapragnęła podzielić się tym z Bee; uświadomiła sobie ze wstrząsem, że to miłość."

Pat spełnia się zawodowo, pisze przewodniki po Włoszech i przeżywa wspaniały, pełen miłości związek. Rodzi nawet dwójkę dzieci ( Florę i Philipa), a Bee rodzi córkę (Jinny), dzięki pomocy pewnego oryginalnego fotografa, który godzi się być ojcem.
 Tricia spełnia się w roli matki, ale nie żony. Małżeństwo z Markiem jest nieudane i pozbawione uczuć. 

Są jednak pewne aspekty łączące oba życia. Matka Patsy z czasem popada w groźną demencję i po dłuższym czasie umiera. Ta choroba nie omija także Pat. Dzięki zaangażowaniu najbliższych i wynalazkach techniki, Pat niedołężnieje znacznie wolniej, ale w zakończeniu książki w roku 2015 sama nie wie, które życie było tym prawdziwym...

Fascynująca książka o złożonej ludzkiej psychice i osobowości. Moim zdaniem Tricia niezadowolona z małżeńskiego życia, ucieka w świat fikcji i wyobraża sobie siebie w zakazanym lesbijskim, ale szczęśliwym związku. Świat Pat, choć kochanej i szczęśliwej, jest pełen wojny, chorób i terroryzmu. Tricia żyła w pięknej bajce, choć i ją dotykały mniejsze czy większe nieszczęścia. 

Powieść daje dużo do myślenia. Któż z nas nie zastanawia się czasem co by było gdybym podjął/ podjęła inną decyzję? No cóż. Trish to wie. A może Pat?