czwartek, 3 marca 2016

49. JESIENNA MIŁOŚĆ (N.Sparks) [19/2016]







Tytuł: Jesienna miłość

Autor: Nichols Sparks

Gatunek: Literatura kobieca

Powieść amerykańska

Ilość stron: 224

Wydawnictwo: Albatros


Piękna opowieść o niegrzecznym chłopcu i zbyt grzecznej dziewczynie. 

Koniec lat 50', grupa nastolatków- przed nimi ostatni rok nauki w liceum. Landon Carter i jego banda to typowi amerykańscy nastolatkowie. Prywatki, dokuczanie sobie i innym, wyśmiewanie się szczególnie z jednej dziewczyny- Jamie Sulivan, która rzeczywiście jest inna. Jamie jest córką pastora, ubiera się niemodnie i w jej rękach ciągle jest Biblia. Nic dodać, nic ująć- obiekt szkolnych żartów i docinków. Jamie jednak nic sobie z tego nie robi. Wybacza wszystko wszystkim, zawsze jest pomocna i tak miła, że aż nie można tego zrozumieć. Kiedy jakimś cudem Landon nie ma z kim iść na licealny bal, postanawia zaprosić Jamie. Groźny ojciec Jamie zgadza się, ale oczywiście córka musi wrócić o wyznaczonej, wczesnej godzinie do domu. Wtedy wydaje się to dla Landona wybawieniem. Jamie co prawda dobrze tańczy, ale ciągle wtrąca umoralniające i duchowe gadki, których Landon i jego przyjaciele nie mogą znieść.

"Jamie wtrącała oczywiście słowa takie jak "wiara", "radość", a nawet "zbawienie" i mówiła o pomocy sierotom i zgarnianiu polnych koników z szosy[...]"

Landon zaczyna coraz bardziej interesować się Jamie, chociaż nie zdaje sobie z tego sprawy. Jamie prosi go aby zagrał w szkolnym przedstawieniu, a Landon się zgadza. Przyjaciele naśmiewają się z niego, ale Landon krok po kroku dorośleje i dojrzewa. Przestrzega zasady narzucone przez pastora. Kiedy odwiedza Jamie, a jej ojca nie ma w domu, mogą jedynie posiedzieć na werandzie. 

Przełomowym momentem jest scena kiedy Landon zbiera puszki z pieniędzmi z lokalnych sklepów- te datki miały być przeznaczone na prezenty gwiazdkowe dla dzieci z domu dziecka. Chłopak jest załamany, wie, że te marne kilka dolarów na nic nie wystarczy. Dlatego postanawia dołożyć do puli swoje oszczędności. W dniu kiedy Jamie i Landon wręczają dzieciom prezenty, dziewczyna ofiarowuje Landonowi swoją Biblię.

" Uśmiechnęła się do mnie, a ja do niej, i mogłem tylko zachodzić w głowę, jak to się stało, że zakochałem się w dziewczynie takiej jak Jamie Sulivan." 

Czy Jamie Sulivan odwzajemni uczucia Landona? Czy on wytrwa przy Jamie w czasie trudnej próby? 

 Jedna z lepszych powieści Sparksa bo nie jestem jego aż tak wielką fanką. Mamy tu do czynienia z pozornie prostą historią, która moim zdaniem mogłaby być nieco ciekawiej opisana, ale zakończenie nie jest jednoznaczne. Nie chcę tutaj zdradzać szczegółów, ale dodam tylko, że pod koniec historii do gry wkracza śmiertelna choroba.