niedziela, 21 lutego 2016

46. CZY WSPOMINAŁAM, ŻE CIĘ KOCHAM? (E.Maskame) [16/2016]

Tytuł: Czy wspominałam, że Cię kocham?

Autor: Estelle Maskame

Gatunek: Powieść dla młodzieży

Powieść amerykańska

Ilość stron: 403

Wydawnictwo: Feeria Young

Seria: DIMILY cz.1


Po trzech latach rozłąki, Eden przyjeżdża na wakacje do swojego ojca i jego nowej rodziny. Macocha- Ellen, okazuje się sympatyczną kobietą. Gorzej z jej przybranymi braćmi. Tych dwóch młodszych- Jamie i Chase wydają się być do zniesienia, ale ten trzeci o rok starszy od Eden- Tyler zachowuje się nagannie. Pełen buntu i pewny siebie nastolatek wzbudza w Eden sprzeczne uczucia. Od nienawiści, aż po... podziw.

Wakacje pełne niespodzianek, nowych znajomości i imprezowania. No tak amerykańscy nastolatkowie nieco różnią się od polskich. Wcześniej mają prawo jazdy, podrabiają dowody osobiste i nielegalnie kupują alkohol, balangują w ogromnych posiadłościach swoich rodziców.

Eden początkowo wydaje się być nieśmiała. Moim zdaniem to tylko pozory bo tak naprawdę daje się wciągnąć w całe to imprezowe szaleństwo. Ba, nawet upija się raz prawie do nieprzytomności. Myślę, że chce nie tylko zaimponować nowym znajomym, ale udowodnić samej sobie, że czasem może być też nieprzewidywalna. Imponuje jej, że zostaje wciągnięta do paczki dziewczyn o rok od niej starszych- Rachael, Tiffani i Meghan staja się jej przewodniczkami po Santa Monica. Jeśli są dziewczyny, to nie może zabraknąć też chłopaków- Jake, Dean i Taylor to główni sprawcy alkoholowych (i nie tylko) wybryków... Początkowo wszyscy wydają się mili i przyjacielscy (oczywiście oprócz Tylera), jednak z biegiem czasu okazuje się, że Tiffani to zadziorna i pamiętliwa dziewczyna, a Jake czeka tylko na sposobność, aby wykorzystać Eden...


Tyler kryje mnóstwo sekretów i coraz bardziej interesują one Eden. Kiedy dowiaduje się ona, że Tyler pali trawkę, a nawet zażywa kokainę, zataja te fakty przed rodzicami. Powoli przybrane rodzeństwo zaczyna się darzyć sympatią, która wykracza poza rodzinne kręgi...

"- Chodzi o to, że cholernie mi się podobasz. Rozumiesz, Eden?- Z chwilą gdy wypowiada te słowa, odwraca się w moją stronę. W jego oczach nie ma już spokoju, szaleje w nich burza. - A wiem, że nie powinnaś, bo jesteś moją cholerną przybraną siostrą. Ale nic na to nie poradzę. To głupie jak diabli i wiem, że ty nie czujesz tego samego względem mnie, bo inaczej nie przepraszałabyś mnie za to, co wydarzyło się w tę pieprzoną sobotę. [...]
- Zaczekaj- mówię. Oglądam się za nim i widzę, że się zatrzymuje. Nie odwraca się jednak. Po prostu stoi tam, a jego ramiona unoszą się i opadają. - Nie dałeś mi powiedzieć, że ty też mnie intrygujesz."

 Oczywiście rzeczywistość nie jest już taka piękna, jak szczere wyznanie Tylera. Eden i Tyler spotykają się potajemnie bo Tyler ma już przecież dziewczyną, a jest nią wściekle zazdrosna Tiffani. I tu pojawia się wielki problem. Odgrywający wielkiego macho Tyler- boi się Tiffani jak ognia i nie chce z nią zerwać, bo wie, że ona wtedy boleśnie się na nim zemści. W akcie desperacji Tiffani twierdzi nawet, że jest w ciąży. A wszystko po to, aby zatrzymać przy sobie Tylera.

Powieść niezwykle emocjonalna i wypełniona nie tylko miłością, ale także ogromnym cierpieniem. Eden podczas wakacji u ojca, poznaje blaski i cienie imprezowania z nieznanymi sobie osobami. Przeistacza się wewnętrznie i zewnętrzni, z trochę zagubionej i zakompleksionej nastolatki, w młodą kobietę. Nie chce być już sympatyczną dziewczynką z sąsiedztwa, pragnie nowych doznań, ekscytujących wrażeń i dreszczyku emocji. Kolejna dobra opowieść o tym, że życie to nie tylko pasmo sukcesów i barwna zabawa, ale trudna walka o przetrwanie.

Czy Eden i Tyler będą razem? Wakacje mijają szybko, co więc się stanie po wyjeździe Eden? Ciekawych odsyłam do lektury pierwszego tomu serii DIMILY :)