piątek, 22 kwietnia 2016

63. IDEALNA CHEMIA (S.Elkeles) [33/2016]

Tytuł: Idealna chemia

Autor: Simone Elkeles

Gatunek: Literatura młodzieżowa

Powieśćamerykańska

Ilość stron: 336

Wydawnictwo: Amber

Rok wydania: 2013


Przewrotny tytuł powieści, adekwatny do okładki sugeruje nam idealny romans. Owszem między dwójką głównych bohaterów wybucha nieoczekiwane uczucie, ale przedtem zostaną parą podczas ćwiczeń na lekcjach... chemii.

Alex to niegrzeczny chłopiec. Członek ulicznego gangu, zamieszkujący nieciekawą okolicę. W głębi duszy jednak chciałby być tym dobrym. Dba o swoją matkę i dwóch młodszych braci. Po śmierci ojca stał się głową rodziny i czuł przymus wstąpienia do gangu jako dziedzictwo po ojcu. Marzy mu się normalna praca i studia, tylko nie wie jak się wyrwać z tego zaklętego kręgu.
Brittany z pozoru słodka idiotka, myśląca tylko o modnych ubraniach. Obserwujący z boku jej życie, myślą, że jest szczęśliwa. Ma wspaniałych rodziców i pieniądze na spełnianie zachcianek. Tylko wśród znajomych Brittany bryluje i udaje kogoś kim nie jest. Może Alex odkryje jej prawdziwą twarz...

"- Twoje życie nie jest prawdziwe. Jest sztuczne. Tak jak cała ty."

Alex Fuentes to szkolny postrach. On i jego meksykańscy koledzy nie przebierają w słowach i w czynach. Niczego i nikogo się nie boją. Często muszą zostawać po lekcjach. Alexowi jednak trochę zależy na dobrych stopniach i na nauce. Brittany i Alex to mieszanka iście wybuchowa. Alex od razu przechodzi do ataku- natarczywie podrywa Brittany, a nawet zakłada się z kumplami, że spędzi z nią upojną noc.  

"- Miłość od nienawiści dzieli jeden krok. Może mylisz te dwie rzeczy".

Początkowo Brittany traktuje Alexa jak wroga, ale z czasem poddaje się jego urokowi. Kiedy w ramach projektu muszą spotkać się po lekcjach i Alex odkrywa, że Brittany czule opiekuje się upośledzoną siostrą, zdaje sobie sprawę z tego, że jej życie wcale nie jest takie słodkie. Rodzice Brittany po dwudziestu latach opieki nad córką, chcieliby odpocząć i mają zamiar oddać ją do jakiegoś ośrodka. Brittany stanowczo protestuje i dochodzi do kłótni z rodzicami. Jeszcze większe piekło wybucha kiedy rodzice odkrywają, że Brittany spotyka się z Alexem.

Naprawdę dobra młodzieżówka, która wciąga już od pierwszych stron. Nie ma tu przewlekłych opisów, dialogi są trafne, czasem uszczypliwe i pełne pasji. Łatwo się domyślić, że początkowa wrogość, przerodzi się w gorące uczucie. Na szczęście autorka podarowała sobie dokładny opis sceny namiętności pomiędzy nastolatkami. W powieści chodzi o coś innego. Miłość z góry skazana na niepowodzenie. Alex jako chłopak z gorszej dzielnicy skreślony już na starcie przez wszystkich przecież ma prawo odnieść sukces tak jak inni. Upór, nauka i walka w dobrej sprawie mogą zdziałać cuda.