środa, 27 stycznia 2016

37. MOŻESZ WYBRAĆ, KOGO CHCESZ POŻREĆ (D.Combrzyńska- Nogala) [7/2016]

Tytuł: Możesz wybrać, kogo chcesz pożreć

Autor: Dorota Combrzyńska- Nogala

Gatunek: Literatura młodzieżowa

Powieść polska

Ilość stron: 196

Wydawnictwo: Literatura

Seria: Plus minus 16

Kolejna świetna i zaskakująca powieść młodzieżowa z serii Plus Minus 16. Historia ukazująca tak rozległy wachlarz bohaterów tak niezwykłych, że nie wiadomo czy w pełni realnych...

Leon Landa wychowywany przez ojca i macochę oraz nieco terroryzowany przez młodszą siostrzyczkę postanawia przeprowadzić się do swojej nieco ekscentrycznej babci, aby tam w spokoju przygotowywać się do matury. Matka Leona przebywa to tu, to tam. Ostatnio podobno w Indiach i Leon nie chce za bardzo mieć z nią nic wspólnego.

Miłka to dziewczyna irytująca wszystkich dookoła, a w szczególności swoją babcię. Ma nietypowy sposób na życie, ukrywa się za swoimi włosami. Jest tak nieśmiała, że w szkole podczas odpowiedzi przy tablicy nie potrafi wyrzec ani jednego słowa, wzruszając tylko ramionami. Nauczyciele odnoszą wrażenie, że to bunt i jawna arogancja, dlatego też Miłka często opuszcza lekcje. 

Miłkę i Leona połączy... opieka nad kotami pewnego starszego pana- Zygmunta Boruty, który wyjechał nie wiadomo dokąd i na jak długo.

INSTRUKCJA OBSŁUGI KOTÓW: SMOKA I MOLTERSA... I SŁOIKA

Karmić dwa razy dziennie: rano- karma z puszki, i wieczorem- karma sucha.
Zmieniać wodę. Po wejściu odkręcić lekko kran w kuchni, ponieważ lubią patrzeć na wodę i bawić się nią. Przed wyjściem- zakręcić.
Pieścić i dogadzać: rano i  wieczorem, w miarę możliwości tak często, jak się da. Boruty są kotami towarzyskimi. Zapuszczone towarzysko głupieją i mogą popaść w depresję. [...]
Pieniądze na obsługę kotów znajdują się w słoiku. Osoby Obsługujące Koty pobierają je ze słoika w miarę potrzeb. Raz w tygodniu przysługuje im fundusz na kino, pizzę lub co tam chcą, wedle uznania.
Osoby Obsługujące Koty to Osoba Poniedziałek i Osoba Wtorek. Osoba Poniedziałek zaczyna w poniedziałek i obsługuje od poniedziałku co drugi dzień. Osoba Wtorek zaczyna we wtorek i również obsługuje co drugi dzień.
Osoby Obsługujące Koty nie mogą się wymieniać, choćby nie wiem co**. Osoba Poniedziałek na zawsze pozostaje Poniedziałkiem, a Osoba Wtorek- Wtorkiem.

** Osoby Obsługujące Koty nie mogą się wymieniać, choćby nie wiem co, ponieważ inaczej wszystko się spierdoli."

Kiedy jeden z kotów znika, a opiekunowie właściwie nie wiedzą który- wszystko zaczyna się komplikować. Miłka zrzuca winę na Leona, a Leon na Miłkę. Jednak w końcu postanawiają wspólnie kota odnaleźć. I tu zaczyna się ich przygoda i poznawanie różnorakich osobistości: począwszy od Niki udającej monarchinię, kobietę Tiki- tiki oraz Seledynowego.

Tytuł powieści nawiązuje do pewnego cytatu, który babcia Miłki (wredna baba na wózku inwalidzkim i największy wróg swojej wnuczki) wygłosiła kiedyś i założyła się z nią o tysiąc złotych, że nie odgadnie skąd pochodzi. 

" Możesz wybrać kogo chcesz pożreć, ale nie wybrać nie możesz, nie ma bowiem innej alternatywy. Ja nienawidzę! O nie...! Ja kocham! Bowiem Bóg dał ci sentymentalny system nerwowy, a zarazem mięsożerny żołądek, oto dlaczego rasy, oto dlaczego klasy tak wściekają się nawzajem."

Dociekliwość Leona i Miłki doprowadzi ich jednak na trop kota i jakże dziwnego cytatu.