środa, 24 lutego 2016

Uwaga- KONKURS NA BLOGU KSIĄŻKOHOLICZKA94

KONKURS URODZINOWY U KSIĄŻKOHOLICZKA94

47. SPROSTOWANIE (R.Knight) [17/2016]

Tytuł: Sprostowanie

Autor: Renee Knight

Gatunek: Thriller

Powieść angielska

Ilość stron: 340

Wydawnictwo: Sonia Draga


Catherine Ravenscroft sądzi, że życie już jej niczym nie zaskoczy. Z pozoru ma ustabilizowane życie rodzinne i zawodowe. Książka, którą zaczyna czytać po przeprowadzce do nowego mieszkania całkowicie nią wstrząsa i szokuje. Dlaczego? Bo opisuje jej dawne życie...

Krok po kroku autorka wprowadza nas w życie Catherine, jej męża oraz syna, a także tajemniczego autora niezwykłej powieści. Stephen Brigstocke to emerytowany nauczyciel, wdowiec i naprawdę dziwny człowiek. Na starość postanawia wydać książkę- historię, którą tak naprawdę napisała jego żona, a on ją tylko opublikował i wysłał do kobiety- głównej bohaterki. Historia wydarzyła się naprawdę i Catherine drży, że prawda wyjdzie na jaw... Powieść "Idealny nieznajomy" ukazuje bezwstydny, wakacyjny romans kobiety- żony i matki z dziewiętnastoletnim chłopakiem. Imiona głównych bohaterów oczywiście zostały zmienione, ale Catherine doskonale wie, że chodzi o nią. Popada w obłęd, próbuje szukać autora powieści, lecz występuje on pod zmienionym pseudonimem. Ale jest jeszcze coś. Zdjęcia z tych wakacji, o których Catherine nie ma pojęcia. Gdy trafiają w ręce jej męża- Roberta, Catherine myśli, że to już koniec. Jakże się myli, to dopiero początek zabawy starego Brigstock'a...

Doskonale zrealizowana powieść, intrygująca już od pierwszych stron. Powoli zagłębiamy się w obsesje starego Brigstock'a- jak się okazuje ojca, dawnego wakacyjnego kochanka Catherine. Dlaczego tak jej nienawidzi? Otóż podczas tych wakacji jego syn utonął, ratując kilkuletniego synka Catherine, który wypuścił się swoim pontonikiem w morze. Stephen jest dumny z syna, gdyż wykazał się niesamowitą odwagą, ale zginął. Teraz czas aby Catherine poniosła tego konsekwencje. Brigstock żyje owładnięty manią zemsty, a w myślach cały czas naradza się ze zmarłą przed siedmiu laty żoną Nancy.

" Wiedziałem kto jest moim celem; od lat znałem jej imię i nazwisko. Musiałem tylko do niej dotrzeć."

Stephen nie dba ani o siebie, ani o swoje życie. Niektóre opisy są wręcz obrzydliwe.

" W spiżarni nadal trzymałem przetwory Nancy. Nie tykałem ich od jej śmierci, ale tamtego dnia wyjąłem słoik z gęstym cebulowym sosem, zdrapałem pleśń i posmarowałem ser. Kiedy przełykałem pierwszy kęs, poczułem coś na podniebieniu. Przestałem żuć i językiem wydłubałem obce ciało. Ale nie było obce, to była część Nancy- długi biały włos".

Ten włos to jakiś znak dla Brigstock'a, że dobrze postąpił wysyłając książkę Catherine. 

" Ostatnio mocno się opuściłem, jeśli chodzi o higienę, i paznokcie u nóg mi urosły. Zawijają się na końcach, nie wiedząc, w którym kierunku winny podążać."

Autorka doskonale opisuje nam starego belfra. Jego niesamowicie złożoną psychikę. Jego myśli podążające tylko w kierunku zmarłej żony i syna oraz sprawczyni jego nieszczęścia- obłudnej i bezwstydnej Ctherine, która uwiodła jego nastoletniego synalka.

Robert- mąż Catherine również czyta książkę i pogrąża się w rozpaczy. Nienawidzi swojej żony, za to, że nie tylko dopuściła się zdrady, ale nie umiała odpowiednio zadbać o ich dziecko. Dwudziestopięcioletni dziś syn- Nick to nieudacznik i narkoman       (o czym nie widzą rodzice), próbuje się usamodzielnić, ale kiepsko mu idzie. Jest kolejnym celem Brigstocka'a- przed laty zginął jego syn, teraz czas na syna Catherine. 

Jednak zdarzenia opisane w książce "Idealny nieznajomy" nie do końca są autentyczne, prawdę zna tylko Catherine i niczego nieświadomy Nick, który ukrył przykre wspomnienia w zakamarkach pamięci. Jaka jest więc prawda? Dlaczego Jonathan musiał zginąć i czy aby na pewno była to niezasłużona śmierć?