piątek, 18 grudnia 2015

23. JEDEN KROK (H.Gaudenkauf)

Tytuł: Jeden krok

Autor: Heather Gaudenkauf

Powieść amerykańska

Ilość stron: 442

Wydawnictwo: FILIA

Holly miała udane dzieciństwo na farmie, ale nie doceniała go i dlatego jako nastolatka uciekła z domu, przedtem zostawiając za sobą bardzo złą opinię rozwiązłej dziewczyny. Gdy spotkała na swoje drodze odpowiedzialnego mężczyznę, wytrzymała zaledwie pięć lat w małżeństwie- którego owocem jest córka Augie. Syn PJ natomiast to owoc, którejś z jej przygód- sama dokładnie nie wie, kto jest jego ojcem. 

Holly wiedzie z dziećmi czasem nawet lekkomyślne życie, o czym wspomina nawet jej córka (bywa, że brakuje im pieniędzy na jedzenie) Być może Holly lekko wyróżnia PJ-a chcąc mu zrekompensować brak ojca i wydaje się, że Augie może być zazdrosna. Jak to między rodzeństwem dochodzi do sprzeczek. Podczas jednej z nich dochodzi do tragedii- pożaru. Holly dotkliwie poparzona staje przed dylematem kto ma zaopiekować się jej dziećmi. W końcu Augie i PJ wyjeżdżają do dziadków- rodziców Holly, z którymi ta od lat nie rozmawia. Dziadek pozostaje z dziećmi na farmie, a babcia (matka Holly) czuwa przy córce.

 Do szkoły gdzie uczęszczają teraz dzieci Holly niespodziewanie wtargnął mężczyzna z bronią i przetrzymuje klasę PJ-a oraz ich nauczycielkę panią Oliver jako zakładników. Augie za wszelką cenę stara się ocalić brata. Wypadek Holly to z jednej strony ogromna tragedia- ból, przeszczepy skóry, infekcje, narażenie dzieci na zagrożenie, ale z drugiej strony czas pojednania z rodzicami...

Dużą rolę w książce odgrywa też policjantka Meg Barrett. Jej córka akurat wyjechała na przerwę świąteczną do swojego ojca i opuściła ostatni, feralny dzień zajęć szkolnych. Meg musi odkryć kto i dlaczego zdecydował się na tak desperacki krok jak napaść na szkołę. Są różne rozbieżne teorie. Najpierw policjantom wydaje się, że to może być ojciec dwóch uczennic, potem podejrzanym okazuje się nawet były mąż Meg. Prawda okazuje się nieco inna. Tak naprawdę winowajczynią całego zajścia w szkole jest właśnie Meg... 

Przez pierwszych kilka stron akcja się wlecze, ale kiedy poznajemy nietuzinkową przeszłość Holly powieść nabiera rumieńców. Cały czas nie wiemy z kim sms-uje i do kogo dzwoni napastnik. 

Jeden krok Augie w stronę klasy PJ-a, jeden krok PJ-a w stronę napastnika, jeden nieopatrzny krok Holly ślizgającej się po rozlanym tłuszczu. JEDEN KROK MOŻE ZDECYDOWAĆ O NASZEJ PRZYSZŁOŚCI.

22. OBIETNICA POD JEMIOŁĄ (R.P.Evans)

 Tytuł: Obietnica pod jemiołą

Autor: Richard Paul Evans

Gatunek: Literatura kobieca

Powieść amerykańska

Ilość stron: 248

Wydawnictwo: Znak"Przebaczenie może naprawić, o wiele więcej niż myślimy."

Elise Dutton to kobieta, która nie cieszy się z faktu, że zbliża się Boże Narodzenie. Złości ją nawet zmiana wystroju w biurowcu, w którym pracuje. Jej życie jest nudne. Pracuje w firmie organizującej wycieczki edukacyjne dla uczniów szkół średnich- w skrócie jej firma nazywa się WYCIE. Elise nie zdaje sobie sprawy z tego, że od pewnego czasu jest obserwowana przez przystojnego mężczyznę- Nicholasa. To prawnik pracujący w tym samym biurowcu.

Niespodziewanie Nicholas proponuje Elise pewnego rodzaju umowę, na towarzyszenie sobie podczas świątecznych uroczystości firmowych i nie tylko. Elise początkowo jest zaskoczona, ale zgadza się i oboje podpisują OBIETNICĘ POD JEMIOŁĄ, zmieniając słowo umowa na obietnica.

" 6 listopada zostaje zawarte niniejsze porozumienie na wykonanie usługi [...]  
Opis usług. Usługodawczyni podejmie należyte starania, by zapewnić Usługobiorcy następujące usługi (zwane zbiorczo "Usługami")
Wspólne lunche we wszystkie dni robocze, jeśli tylko pozwolą na to zajęcia każdej ze stron.
Przynajmniej jeden wspólny wieczór w tygodniu do końca obowiązywania umowy.
Dokładanie starań, by związek wyglądał na bliski."

Początkowo odniosłam wrażenie, że Nicholas to zapatrzony w swojej pracy egoistyczny cynik. Jakże się myliłam. Sądziłam, że chce jedynie odgrywać zakochanego mężczyznę przed swoimi współpracownikami i przyjaciółmi zarazem. Nicholas natomiast okazał się miłym i wrażliwym mężczyzną, który powoli zakochuje się w Elise, chociaż zgodnie z OBIETNICĄ związek ma mieć charakter platoniczny...

Również Elise nie pozostaje nieczuła na względy Nicholasa. Coraz droższe prezenty, zazdrość jej koleżanek z pracy i czułość mężczyzny wyzwalają w niej coraz to głębsze uczucia... Elise nie chce się jednak angażować bo nie wie czy Nicholas stara się tylko dlatego, że taka jest jego natura czy naprawdę mógłby odwzajemnić kiełkujące w niej uczucie.

Zarówno Elise, jak i Nicholas są cieżko doświadczeni przez los. Elise boi się, że gdyby Nicholas dowiedział się o tym co zrobiła w przeszłości, na pewno by ją znienawidził. Woli, więc żyć w pięknej bajce, która skończy się 24 grudnia wraz z wygaśnięciem obietnicy (umowy).

Nicholas też ma swoje grzechy z przeszłości, o których nie wie Elise, ale jej były mąż Dan chcąc do niej wrócić wywleka na wierzch fakty sprzed lat dotyczące konkurenta.

Czy Elise i Nicholas spróbują sobie wzajemnie wybaczyć i będą mogli być razem szczęśliwi?

Kolejna jakże przepiękna opowieść Richarda Paula Evansa nawiązująca do okresu Bożego Narodzenia. Polecam wszystkim- i tym, którzy cieszą się z magii świąt, ale także tym, którzy gdzieś poprzez swoje złe doświadczenia zatracili radość z przygotowań do Bożego Narodzenia.