piątek, 18 grudnia 2015

23. JEDEN KROK (H.Gaudenkauf)

Tytuł: Jeden krok

Autor: Heather Gaudenkauf

Powieść amerykańska

Ilość stron: 442

Wydawnictwo: FILIA

Holly miała udane dzieciństwo na farmie, ale nie doceniała go i dlatego jako nastolatka uciekła z domu, przedtem zostawiając za sobą bardzo złą opinię rozwiązłej dziewczyny. Gdy spotkała na swoje drodze odpowiedzialnego mężczyznę, wytrzymała zaledwie pięć lat w małżeństwie- którego owocem jest córka Augie. Syn PJ natomiast to owoc, którejś z jej przygód- sama dokładnie nie wie, kto jest jego ojcem. 

Holly wiedzie z dziećmi czasem nawet lekkomyślne życie, o czym wspomina nawet jej córka (bywa, że brakuje im pieniędzy na jedzenie) Być może Holly lekko wyróżnia PJ-a chcąc mu zrekompensować brak ojca i wydaje się, że Augie może być zazdrosna. Jak to między rodzeństwem dochodzi do sprzeczek. Podczas jednej z nich dochodzi do tragedii- pożaru. Holly dotkliwie poparzona staje przed dylematem kto ma zaopiekować się jej dziećmi. W końcu Augie i PJ wyjeżdżają do dziadków- rodziców Holly, z którymi ta od lat nie rozmawia. Dziadek pozostaje z dziećmi na farmie, a babcia (matka Holly) czuwa przy córce.

 Do szkoły gdzie uczęszczają teraz dzieci Holly niespodziewanie wtargnął mężczyzna z bronią i przetrzymuje klasę PJ-a oraz ich nauczycielkę panią Oliver jako zakładników. Augie za wszelką cenę stara się ocalić brata. Wypadek Holly to z jednej strony ogromna tragedia- ból, przeszczepy skóry, infekcje, narażenie dzieci na zagrożenie, ale z drugiej strony czas pojednania z rodzicami...

Dużą rolę w książce odgrywa też policjantka Meg Barrett. Jej córka akurat wyjechała na przerwę świąteczną do swojego ojca i opuściła ostatni, feralny dzień zajęć szkolnych. Meg musi odkryć kto i dlaczego zdecydował się na tak desperacki krok jak napaść na szkołę. Są różne rozbieżne teorie. Najpierw policjantom wydaje się, że to może być ojciec dwóch uczennic, potem podejrzanym okazuje się nawet były mąż Meg. Prawda okazuje się nieco inna. Tak naprawdę winowajczynią całego zajścia w szkole jest właśnie Meg... 

Przez pierwszych kilka stron akcja się wlecze, ale kiedy poznajemy nietuzinkową przeszłość Holly powieść nabiera rumieńców. Cały czas nie wiemy z kim sms-uje i do kogo dzwoni napastnik. 

Jeden krok Augie w stronę klasy PJ-a, jeden krok PJ-a w stronę napastnika, jeden nieopatrzny krok Holly ślizgającej się po rozlanym tłuszczu. JEDEN KROK MOŻE ZDECYDOWAĆ O NASZEJ PRZYSZŁOŚCI.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz