wtorek, 21 czerwca 2016

78. MIASTO Z LODU (M.Warda) [48/2016]

Trzynastoletnia dziewczynka odnaleziona w krytycznym stanie w górach. Dlaczego wyruszyła sama w góry? Czy chciała popełnić samobójstwo, a jeśli tak, to co ją do tego skłoniło? Te i wiele innych pytań zadają sobie policjanci, dziennikarze, koledzy i koleżanki, a nawet matka Agaty- Teresa.

Matka i córka pojawiają się w małej górskiej miejscowości, tak jakby znikąd. Przed czymś uciekają i rozpoczynają nowy rozdział życia. Wynajmują stary dom. Teresa zatrudnia się jako kelnerka w miejscowej restauracji. Od razu zwraca uwagę na przystojnego szefa- Dawida i w krótkim czasie nawiązują romans. Matka i córka są bacznie obserwowane przez mieszkańców miasteczka, małej społeczności, gdzie każdy wie wszystko o każdym. 

Narratorką opowieści jest Agata. Obecnie leży w szpitalu w śpiączce, ale opisuje zachowanie matki i innych osób tak jakby wszystko obserwowała. 

" Leżę w pustej sali. Wzrok mamy pada na moją klatkę piersiową, która unosi się dając złudne wrażenie, że zwyczajnie śpię i zaraz się przebudzę."

Poznajemy też wydarzenia sprzed wypadku oraz przeszłość Teresy. Jako nastolatka marzyła o karierze fotomodelki, niestety zaszła w ciążę z przypadkowo spotkanym piosenkarzem i żeby zarobić na utrzymanie siebie i córki, zgodziła się na rozbierane zdjęcia. Dziś w świetle tragicznych wydarzeń, niedopilnowania córki, niechlubna przeszłość może wyjść na jaw. Ale to jeszcze nie są wszystkie problemy Teresy. 

"- Nie dopilnowałam jej- mówi szeptem. - Wzięłam za dużo leków. Byłam tak naćpana, że prawie nieprzytomna, kiedy Agata m... mnie potrzebowała."

Poruszająca opowieść o odwróconych rolach. To córka przejmuje rolę matki i opiekuje się chorą psychicznie Teresą, myśląc, że tak powinno być. Kiedy jest jej naprawdę ciężko zwraca się po pomoc do babci, ale wie, że wtedy na długi czas zostanie rozdzielona z matką. Agata jest nad wyraz dojrzała jak na swój wiek. Trzynastoletnia dziewczynka jest niezwykle odważna. Sama próbuje ratować matkę przed kolejnymi atakami lękowymi czy też momentami pewnego "zawieszenia" u matki. W internecie wyszukuje nazwy leków i wykupuje je w aptece, wierząc, że poprawi stan Teresy. W głębi duszy jest jednak zagubioną dziewczynką, mieszkającą w tytułowym "mieście z lodu", gdzie nikt nie dostrzega jej prawdziwych problemów z matką. Wszyscy są przekonani, że Teresa to kobieta rozwiązła, czekająca tylko na okazje, żeby zdobywać nowych kochanków. Nikt jednak nie dostrzega sedna tego zachowania i cierpienia jej córki Agaty. 


Tytuł: Miasto z lodu

Autor: Małgorzata Warda

Literatura polska

Ilość stron: 368

Wydawnictwo: Prószyński i S- ka

Rok wydania: 2014