piątek, 18 grudnia 2015

22. OBIETNICA POD JEMIOŁĄ (R.P.Evans)

 Tytuł: Obietnica pod jemiołą

Autor: Richard Paul Evans

Gatunek: Literatura kobieca

Powieść amerykańska

Ilość stron: 248

Wydawnictwo: Znak"Przebaczenie może naprawić, o wiele więcej niż myślimy."

Elise Dutton to kobieta, która nie cieszy się z faktu, że zbliża się Boże Narodzenie. Złości ją nawet zmiana wystroju w biurowcu, w którym pracuje. Jej życie jest nudne. Pracuje w firmie organizującej wycieczki edukacyjne dla uczniów szkół średnich- w skrócie jej firma nazywa się WYCIE. Elise nie zdaje sobie sprawy z tego, że od pewnego czasu jest obserwowana przez przystojnego mężczyznę- Nicholasa. To prawnik pracujący w tym samym biurowcu.

Niespodziewanie Nicholas proponuje Elise pewnego rodzaju umowę, na towarzyszenie sobie podczas świątecznych uroczystości firmowych i nie tylko. Elise początkowo jest zaskoczona, ale zgadza się i oboje podpisują OBIETNICĘ POD JEMIOŁĄ, zmieniając słowo umowa na obietnica.

" 6 listopada zostaje zawarte niniejsze porozumienie na wykonanie usługi [...]  
Opis usług. Usługodawczyni podejmie należyte starania, by zapewnić Usługobiorcy następujące usługi (zwane zbiorczo "Usługami")
Wspólne lunche we wszystkie dni robocze, jeśli tylko pozwolą na to zajęcia każdej ze stron.
Przynajmniej jeden wspólny wieczór w tygodniu do końca obowiązywania umowy.
Dokładanie starań, by związek wyglądał na bliski."

Początkowo odniosłam wrażenie, że Nicholas to zapatrzony w swojej pracy egoistyczny cynik. Jakże się myliłam. Sądziłam, że chce jedynie odgrywać zakochanego mężczyznę przed swoimi współpracownikami i przyjaciółmi zarazem. Nicholas natomiast okazał się miłym i wrażliwym mężczyzną, który powoli zakochuje się w Elise, chociaż zgodnie z OBIETNICĄ związek ma mieć charakter platoniczny...

Również Elise nie pozostaje nieczuła na względy Nicholasa. Coraz droższe prezenty, zazdrość jej koleżanek z pracy i czułość mężczyzny wyzwalają w niej coraz to głębsze uczucia... Elise nie chce się jednak angażować bo nie wie czy Nicholas stara się tylko dlatego, że taka jest jego natura czy naprawdę mógłby odwzajemnić kiełkujące w niej uczucie.

Zarówno Elise, jak i Nicholas są cieżko doświadczeni przez los. Elise boi się, że gdyby Nicholas dowiedział się o tym co zrobiła w przeszłości, na pewno by ją znienawidził. Woli, więc żyć w pięknej bajce, która skończy się 24 grudnia wraz z wygaśnięciem obietnicy (umowy).

Nicholas też ma swoje grzechy z przeszłości, o których nie wie Elise, ale jej były mąż Dan chcąc do niej wrócić wywleka na wierzch fakty sprzed lat dotyczące konkurenta.

Czy Elise i Nicholas spróbują sobie wzajemnie wybaczyć i będą mogli być razem szczęśliwi?

Kolejna jakże przepiękna opowieść Richarda Paula Evansa nawiązująca do okresu Bożego Narodzenia. Polecam wszystkim- i tym, którzy cieszą się z magii świąt, ale także tym, którzy gdzieś poprzez swoje złe doświadczenia zatracili radość z przygotowań do Bożego Narodzenia.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz