poniedziałek, 1 lutego 2016

38. DZIEŃ, KTÓRY ZMIENIŁ WSZYSTKO (C.Ryan Hyde) [8/2016]

Tytuł: Dzień, który zmienił wszystko

Autor: Catherine Ryan Hyde

Powieść amerykańska

Ilość stron: 416

Wydawnictwo: JaguarCo czuje człowiek, który odnajduje dziecko pod stertą liści w lesie? A jakie emocje targały matką, kiedy porzucała dziecko w lesie? Jaki instynkt skierował psa, a raczej suczkę, że wyczuła obecność dziecka? A to dopiero początek historii...

Nathan McCane i jego Flora to zgodne małżeństwo, jednak miłość między nimi chyba już dawno się wypaliła. Znają swoje wszystkie upodobania , ich życie jest nudne i pozbawione jakiejkolwiek radości. Odskocznią od codziennego życia są dla Nathana- wyjazdy na polowania. Nathan przeważnie poluje na dzikie kaczki, a towarzyszy mu jego suczka Sadie- retriver, wychowana specjalnie na psa myśliwskiego.

Drugiego października 1960 roku, polowanie jednak nie doszło do skutku. Sadie niepokorna jak nigdy dotąd podbiegła do drzewa i zaczęła tam delikatnie kopać. Znalezisko jest szokujące. To maleńkie dziecko owinięte w wielki sweter i mające na głowie czapeczkę.

" - Jakim trzeba być człowiekiem, żeby zrobić coś takiego?- powiedział pod nosem.
Podniósł wzrok ku niebu, zupełnie jakby Bóg był dostępny na każde zawołanie i ochoczo odpowiadał na wszelkie pytania zainteresowanych."

Nathan natychmiast zawozi dziecko do szpitala. Tam okazuje się, że to chłopczyk, a Nathan ma nadzieję, że przeżyje. To wydarzenie jest dla Nathana czymś tak niesamowitym, że z miejsca chciałby chłopca adoptować, jednak jego żona od razu gasi te ojcowskie zapędy. Ponadto odnajduje się babcia chłopca i to właśnie jej zostaje powierzona opieka nad maluchem. Matka malutkiego umiera w więzieniu, a babcia podejmuje decyzję, że chłopiec będzie miał na imię tak jak jego wybawiciel- Nathan. Jednak cała sprawa tak bardzo wstrząsnęła Nathanem, że postanawia jeszcze porozmawiać z babcią chłopca.

" - Czego pan ode mnie chce?- zapytała. W jej głosie pojawiły się zalążki zdenerwowania.
- Tylko jednego, co zresztą jest według mnie zupełnie rozsądne. Chcę, aby ten chłopiec w pewnym momencie życia mnie poznał. Chcę, by go pani do mnie przyprowadziła, kiedy dorośnie. Lub kiedy będzie w połowie dorastania. Wybór momentu pozostawię pani."

Mały Nathan- w skrócie zwany Nat rośnie i rozwija się prawidłowo. Babcia aby oszczędzić mu przykrości wymyśla najpierw historyjkę jak to każde dziecko zostaje porzucone w lesie i ktoś je odnajduje. Jako sześciolatek Nat w to wierzy. Przełomowym momentem w jego życiu jest czas kiedy Nat uświadamia sobie, że ma babcię, a inne dzieci mamę. Nathan nie zapomina o Nacie, każdego roku drugiego października podrzuca na próg domu prezent urodzinowy. Nie zawsze te prezenty są udane, ale mały Nat i tak się cieszy. 

Nat dorasta i zaczyna się okres jego buntu. Kiedy niechcący podsłuchuje rozmowę dwóch kobiet, które rozmawiają o wydarzeniach sprzed lat, przeszukuje pokój babci i znajduje interesujące go dokumenty. Czyta artykuł o niemowlęciu porzuconym w lesie i postanawia uciec z domu. Babcia szybko go odnajduje, ale ich relacje psują się na dobre.

Na czternaste urodziny Nat dostaje rękawice bokserskie i naprawdę zaczyna interesować się tym sportem. Po lekcjach idzie do siłowni w centrum i prosi o pomoc doświadczonych mężczyzn. Kiedy wraca do domu od razu sam zaczyna trenować, z czego babcia oczywiście nie jest zadowolona. Niecały rok później babcia ma dość wybryków młodzieńca i zawozi go do Nathana. Oddaje go bez żalu pod jego opiekę.Nathan jest teraz wdowcem. Niestety dzień później Nat zostaje zatrzymany pod zarzutem rozboju z użyciem broni palnej. Nathan nie wykupuje go z aresztu. Nat zostaje skazany i spędza trzy lata w więzieniu, ale Nathan odwiedza go bardzo często. Między chłopcem, a mężczyzną rodzi się pewna więź. 

Trzeciego października 1978 roku, osiemnastoletni Nat wychodzi na wolność i wraca do domu Nathana. Tam czeka na nich, nowa żona Nathana- nieco gderliwa Eleanor. Młody chłopak chciałby pracować i chciałby zostać znanym i wspaniałym bokserem. Nie potrafi połączyć pasji z pracą. Dobroduszny Nathan godzi się zostać sponsorem Nata w drodze do jego kariery bokserskiej. Trenerem Nata zostaje poznany przed laty w siłowni Mały Manny. Nat dorośleje, poznaje dziewczynę i szybko biorą ślub. Rozpada się za to małżeństwo Nathana. Eleanor nie może znieść "rywalizacji" pomiędzy nią, a Natem. Czy Nat zostanie słynnym bokserem?

Niesamowita powieść o zwykłym człowieku, który poświęcił się dla chłopca. Dziecko skazane na śmierć, cudem odnalezione w lesie staje się dla Nathana jakby wybawieniem. Dzięki nastoletniemu Natowi- dorosły Nathan ubarwia swoje nudne życie. Nat to zbuntowany chłopak, ale w głębi duszy to dobry człowiek, który popełnił błędy i potem je odpokutował. Wychowywany bez rodziców marzy o lepszym życiu, a drogie rękawice bokserskie sprawiają, że od razu widzi siebie na ringu w roli najlepszego zawodnika. Nathan nie niszczy jego marzeń, ale stara się mu pomóc. 

Najbardziej wzruszyło mnie kilka ostatnich stron, kiedy Nat opiekuje się schorowanym Nathanem. Nieomalże nie odstępuje jego łóżka ani na chwilę.

" Niemniej musiałeś zdawać sobie sprawę, że pewnego dnia umrę.
- Tak naprawdę to nie.- Natychmiast zrozumiał, jak idiotycznie zabrzmiały te słowa.- To znaczy wiedziałem. Ale jakoś nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Nie. Wiesz co? To również nieprawda. Prawda jest taka, że rzeczywiście nie myślałem, że umrzesz. [...]
- Przykro mi, że nawet ze względu na ciebie nie mogę się okazać nieśmiertelny."

Wspaniała powieść o spokojnej, wyrozumiałej i wymarzonej miłości ojca do syna. Nathan nie miał swoich dzieci bo tak zadecydowali z pierwszą żoną. Jednak odnaleziony w lesie chłopiec obudził w nim taką wrażliwość, o jaką by siebie nawet nie podejrzewał. Runął mur obojętności i monotonii. Drugi października każdego roku stał się dla Nathana jakby świętem. To podrzucanie prezentów dla chłopca, którego przecież wcale wówczas nie znał. Nathan w pewien sposób spełnił się jako ojciec, obdarzając Nata dojrzałą miłością. 
Powieść pisana z dwóch punktów widzenia: Nathana i Nata tworzy zwartą i logiczną całość. Doskonała książka dla wielbicielek Diane Chamberlain czy Jodi Picoult i nie tylko !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz