czwartek, 14 kwietnia 2016

60. PRAWDA O DZIEWCZYNIE (T.R. Richmond) [30/2016]

Tytuł: Prawda o dziewczynie

Autor: T.R. Richmond

Gatunek: Thriller

Ilość stron: 400

Wydawnictwo: Otwarte

Rok wydania: 2016


Fascynująca i wciągająca powieść o Alice, zwyczajnej dziewczynie- dziennikarce, która nie wraca z imprezy, którą wyłowiono z rzeki, która być może popełniła samobójstwo...

Profesor Jeremy Cook, z uczelni na której uczyła się Alice, postanawia zbadać sprawę jej śmierci. Zagłębia się w to zadanie wręcz obsesyjnie. Tropi każdy jej ślad, wspomnienie, wzmiankę o niej. Tak naprawdę Jeremy sam ma coś na sumieniu.
Koleżanki Alice są wstrząśnięte. Przecież kilka godzin przed tragedią Alice bawiła się razem z nimi, a teraz nie żyje. Megan Parker- najlepsza przyjaciółka Alice nie ogarnia tej tragedii, szuka pocieszenia u swoich rodziców. Dzwoni nawet na telefon Alice, aby posłuchać jej głosu z nagrania automatycznej sekretarki.
Jest jeszcze Luke Addison- chłopak Alice, który może okazać się jednym z podejrzanych w sprawie. 
A rodzice Alice, jej matka, czy była dla niej najbliższą osobą? 

Powieść zawiera w sobie zapiski z pamiętnika Alice. Poznajemy ją jako nastolatkę, która dorasta, wyjeżdża na studia, a tam poznaje nowe osoby i zaczyna się usamodzielniać. Mamy listy pisane przez Jeremego Cooka do jego przyjaciela Larrego, zapiski Luka Addisona ni to kierowane do Alice, ni to do samego siebie, a także wpisy na blogu Megan oraz kilka artykułów prasowych na temat śmierci Alice. Każdy zastanawia się nad życiem Alice. Czy było dobre? Czy Alice była szczęśliwa? W końcu, co mogłoby popchnąć ją do tak strasznego czynu jakim jest samobójstwo?
Jeremy Cook drąży temat i nie daje za wygraną. Oczywiście ściąga to na niego same kłopoty. Matka Alice, jak się okazuje jego dawna kochanka, grozi mu sprawą karną.

Najciekawsze są dla mnie fragmenty z pamiętnika Alice. Dowiadujemy się, że wcale nie była taką grzeczną dziewczynką. Suto zakrapiane imprezy trwające do rana, były jej główną rozrywką. A przedtem jako nastolatka Alice uwielbiała się okaleczać, upuszczać sobie ból. 

" Miałam trzynaście lat i tamtego lata wszystko właśnie takie się wydawało: ciągnące się w nieskończoność, daremne, niezmienne. Przyłożyłam prawą dłoń do lewego nadgarstka i przeciągnęłam żyletką, słysząc brzęk. Na kilka cudownych chwil wszystko zniknęło[...]"
 
Poznajemy gusta muzyczne i literackie Alice. Jej fascynację chłopakiem o imieniu Ben, z którym miała nadzieję stworzyć trwały związek, mimo że on był typowym lekkoduchem i zależało mu przede wszystkim na seksie. Potem Alice poznaje Luka, ale i on ją zdradza, choć wszystko miało być takie piękne. A matka? Jej własna matka była kochanką profesora Cooke'a!  
Powoli wszyscy, nawet matka Alice zaczynają wierzyć w jej samobójstwo. Zostaje jeszcze Jeremy i jego obsesyjne śledztwo. Tylko on wie kto stoi za śmiercią Alice, ale czy potrafi to udowodnić?

"Była oburzona, ale jej zachowanie zdecydowanie nie wskazywało, że jest o krok od odebrania sobie  życia." 
 
Intensywna opowieść o dziewczynie, o której nie można zapomnieć. Nawet nieco przynudnawe momentami wynurzenia Jeremego Cooka, nie psują spójnej całości. Oczywiście czytelnik musi sam sobie tą całość zbudować, z poszczególnych elementów tej historii. Moim zdaniem "Prawda o dziewczynie" to powieść lepsza niż "Dziewczyna z pociągu". A jakie jest Wasze zdanie?

3 komentarze:

 1. Świetna okładka i recenzja:) muszę sięgnąć:)
  http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie. Historia Alice nie jest łatwa, lekka i przyjemna- dlatego aż tak mi się spodobała :)

   Usuń