poniedziałek, 28 grudnia 2015

27. INNA BAJKA (K.Bulicz- Kasprzak)

Tytuł: Inna bajka

Autor: Kasia Bulicz- Kasprzak

Gatunek: Literatura kobieca

Powieść polska

Ilość stron: 272

Wydawnictwo: Świat Książki

Główna bohaterka powieści to Karolina, studentka ostatniego roku chemii. Marzy jej się doktorat. Nie należy do najpilniejszych studentek, ale ambicje na piątym roku studiów rosną. Rośnie też jej dziecko, o czym ona jeszcze nie wie...

Ania, Karolina i Kinga to trzy przyjaciółki. Tylko Kinga ma wspaniałego chłopaka i pracę. Całe jej życie to pasmo sukcesów. Anka nie może zagrzać miejsca na żadnej uczelni, a Karolina to ta "pośrodku". Anka i Karolina równocześnie zwracają uwagę na "karmelka" Rafała. Nieoczekiwanie Karolina spędza noc z Rafałem, ale potem on spotyka się z Anką. Kiedy Karolina odkrywa, że jest w ciąży jest to dla niej duży szok.

„Czy można trafić na wadliwy test ciążowy trzy razy z rzędu? Raczej nie... Sześć niebieskich kresek oznaczało dziecko w moim brzuchu. Miałam nadzieję, że jedno".

Powieść podzielona na ciążowe miesiące to doskonały pomysł. Nareszcie nie ma tu przesadnych zachwytów nad tym błogosławionym stanem. Karolina zmaga się z mdłościami, zgagą i hemoroidami czyli normalnymi dolegliwościami kobiet w ciąży. Rodzice Karoliny też nie reagują na wieść o ciąży, przesadnym: "Wspaniale córeczko". Jest wręcz przeciwnie. Ojciec obrażony, nie odzywa się do córki przez kilka tygodni, a matka też marzyła o karierze dla córki. Jedynie, o dziwo babcia, zagorzała katoliczka od razu idzie dać na mszę dziękczynną. Wsparciem dla Karoliny jest też jej kolega Piotrek, nieszczęśliwie zakochany w Kindze. Kiedy tylko może wspiera ją i pociesza. Karolina chciałaby wszystkich uszczęśliwić, ale zapomina o samej sobie. Nie chce spotkać się z Rafałem i wyznać mu prawdy, bo po pierwsze się boi, a po drugie nie chce niszczyć (jak jej się wydaje) związku Anki. Nastawia Kingę przeciwko jej obecnemu chłopakowi- Tomkowi bo chce żeby ona dała szansę Piotrkowi. Kibicuje nawet spotkaniom babci z jej adoratorem. 

Na początku powieści wydaje się, że Karolina to zadufana w sobie dziewczyna. Moim zdaniem zna ona po prostu swoją wartość, dlatego mówi o sobie, że jest ładna i mądra. W ciąży bywa humorzasta i daje to odczuć swoim przyjaciółkom, ale długo nie wyznaje im, że jest w ciąży. Nie chce ich obarczać swoimi problemami. Nie dziwi też postawa Rafała. No cóż, poznał nową dziewczynę, nawet mu się spodobała, ale nie oddzwania więc może nie warto zaprzątać sobie nią głowy... Proste, logiczne rozumowanie faceta.
Życie nie jest proste, ani usłane różami i to właśnie podkreśla ta powieść. Warto iść do przodu i nie poddawać się, mając wsparcie najbliższych- nawet perspektywa bycia panną z dzieckiem jest niestraszna :-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz