środa, 20 stycznia 2016

35. BYŁAM TU (G.Forman) [6/2016]

Tytuł: Byłam tu

Autor: Gayle Forman

Gatunek: Powieść obyczajowa

Powieść amerykańska

Ilość stron: 327

Wydawnictwo: Bukowy Las


Cody i Megan to najlepsze przyjaciółki, kiedy więc Megan popełnia samobójstwo, a Cody nie ma pojęcia co ją do tego skłoniło, postanawia odkryć tajemnicę...

" Z przykrością Was informuję, że musiałam odebrać sobie życie. Długo się nad tym zastanawiałam. Ta decyzja jest wyłącznie moja.
 Wiem, że Was tym zranię, i przepraszam za to. Pamiętajcie, proszę, że zrobiłam to, by przerwać własny ból.
To nie ma nic wspólnego z Wami. To moja sprawa. To nie Wasza wina
Meg."

Meg dokładnie przygotowała i opracowała plan swojej śmierci. Wiadomość dostali jej rodzice i Cody, wraz z dołączonym adresem motelu i numerem pokoju oraz nazwą trucizny, którą połknęła. Joe i Sue oraz Cherlakowski czyli Scottie- młodszy brat Meg są zrozpaczeni. Każdy próbuje radzić sobie w inny sposób ze swoją stratą. Tylko Cody nie potrafi pogodzić się ze śmiercią Meg. Uważa, że Megan była szczęściarą, wychowywała się przecież w pełnej rodzinie o wyrwała się z ich rodzinnego, miniaturowego miasteczka na studia. Cody mieszka tylko z matką, która zachowuje się co najwyżej jak jej starsza siostra i nie pozwala mówić do siebie mamo. Megan miała wszystko, o czym marzyła Cody. Dlaczego więc popełniła samobójstwo?

" Po maturze miałyśmy obie wyjechać do Seattle. Taki był kiedyś plan."
 

Patricia matka Cody, nie mogła zapewnić jej takich standardowych warunków do nauki jak rodzice Meg. Dlatego też Megan wyjechała do prestiżowej prywatnej szkoły, a Cody została na miejscu i rozpoczęła dwuletnią szkołę policealną i rozpoczęła pracę sprzątaczki...

Cody na prośbę rodziców Meg, wyjeżdża do Cascades, żeby przywieźć pozostawione tam rzeczy Megan. Na miejscu poznaje sympatyczną Alice oraz Richa- najbliższych znajomych Meg. Wspólnie idą do klubu na koncert znanej kapeli. Gitarzysta Ben również okazuje się znajomym Meg, nawet bardzo bliskim znajomym. Pod wpływem chwilowego impulsu Cody, podejrzewa nawet, że Maegan popełniła samobójstwo z powodu nieodwzajemnionej miłości do Bena, jednak szybko porzuca tę myśl. 
W Cascades czeka jeszcze jedno zadanie dla Cody- opieka nad dwoma kotkami, które przygarnęła Meg, a które w końcu trafiają do Bena. 

Najcenniejsza rzecz Meg to laptop- jej rodzice postanawiają podarować go Cody. Ten gest ją wzrusza i w końcu decyduje się przyjąć prezent. Tajemnicze pliki w laptopie Meg i dostęp do internetu odkrywają przed Cody nowe możliwości poznania przyczyn śmieci przyjaciółki. Cody- zapalona książkoholiczka, poświęca odtąd swój czas w bibliotece na surfowanie w sieci. Dzięki pomocy Harre'go , chłopaka nieco zamkniętego w sobie, który znał Megan- Cody odzyskuje utracone informacje z komputera Meg i dowiaduje się, że była ona aktywna na forum Ostatecznego Rozwiązania czyli grupy wsparcia dla samobójców. Dociekliwość Cody doprowadza ją nawet do mężczyzny, który ogólnikowo doradzał Megan jak najlepiej ze sobą skończyć.

" Siedzę tam z wsuwką w dłoni i nagle wpadam na myśl. Pomysł jak dotrzeć do Wszystko_BS. On jest wężem. Żeby zwrócić jego uwagę, muszę zamienić się w mysz."

Wszysto_BS to nick mężczyzny, który udzielał rad, nie tylko Megan. Cody postanawia zapukać do jego drzwi i go zdemaskować. Zabiera ze sobą Bena, którego darzy zmiennymi uczuciami. Wie, że mógł on załamać serce Meg, jako gwiazda kapeli rockowej miał dziewczyn na pęczki. Jednak jakaś siła pcha Cody w stronę Bena.
Cody realizuje swój plan, ale nie do końca. Odnajduje jednak wreszcie wewnętrzny spokój. Dowiaduje się też, że Megan chorowała na depresję.

" - To przez niego- upieram się. Meg nie zabiłaby się, gdyby nie on. On był powodem. [...]
- Meg cierpiała na depresję, Cody- zaczyna Sue.- Miała swój pierwszy kliniczny epizod w dziesiątej klasie. W zeszłym roku zdarzył się kolejny. [...]

Poruszająca i pełna emocji kolejna powieść Gayle Forman. Moim zdaniem "Byłam tu" to nawet lepsza powieść niż "Zostań jeśli kochasz". Kolejna trudna powieść o nastolatkach u progu dorosłości, o radzeniu sobie z samym sobą, a nawet ponoszeniu odpowiedzialności za decyzje swoich rodziców. 

Cody wyrzuca sobie, że niczego nie zauważyła w zachowaniu Megan, że jej nie pomogła, że nie była przy niej. Ale czy to by coś zmieniło? Podszywając się pod osobę dążącą do samobójstwa na forum, Cody również dostaje różne "cenne" rady, jednak nie kończy ze sobą, chociaż jej życie w ogólnym rozrachunku wydaje się gorsze od życia Megan.

Świetna powieść do przeczytania na raz. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz