piątek, 12 lutego 2016

42. ZAWRÓT GŁOWY (S.McKenzie) [12/2016]

Tytuł: Zawrót głowy

Autor: Sophie McKenzie

Gatunek: Powieść dla młodzieży

Powieść angielska

Ilość stron: 240

Wydawnictwo: Akapit Press

Seria: River i Flynn Część 1


Dziś czas na historię w nastroju WALENTYNKOWYM ;-)
 
Trzy przyjaciółki biorą udział w przesłuchaniu do przedstawienia "Romeo i Julia". Odważna i pewna siebie Emmi, nieco skryta Grace i River, która jest charakterologicznie jakby pomiędzy nimi. Przesłuchanie odbywa się w katolickim, męskim gimnazjum co nadaje całej sytuacji nieco kolorytu...  
Emmi ma nadzieję poznać tam kolejnego przystojniaka do kolekcji. Grace ma już chłopaka, ale ostatnio nie najlepiej im się układa. River marzy o wielkiej, prawdziwej, pięknej miłości. Pierwszy etap przesłuchań jest udany dla wszystkich dziewczyn, niestety podczas drugiej rundy, kiedy to dziewczyny odgrywają sceny z chłopakami, sytuacja nieco się komplikuje. Gdy na scenę wkracza Flynn- River zapomina o całym świecie. Chłopak wywiera na niej tak wielkie wrażenie. W dodatku jest nieco tajemniczy, arogancki i świetnie gra Romea. Kiedy więc Flynn dowiaduje się, że Julię zagra Emmi, jest załamana. Jej w udziale przypada rola zwykłej Piastunki.

" Grace została Panią Kapuleti, matką Julii. Daisy została panią Monteki, matką Romea. Wstrzymałam oddech. I w końcu dowiedziałam się. Emmi będzie Julią. Ja będę Piastunką. Piastunką. Niewysoką, niezbyt szczupłą. Sympatyczną... Posmutniałam. Nie sposób zakochać się w kimś, kto jest tylko sympatyczny."

Kiedy Flynn nie pojawia się na kilku próbach, River traci nadzieję, że już go nie zobaczy. Przypadkowo jednak wpada na niego, kiedy idzie na sobotnie spotkanie z przyjaciółkami. Początkowo myśli, że Flynn jest z dziewczyną, jednak okazuje się, że odprowadzał swoją siostrę Siobhan do pracy. River powoli przełamuje swoją nieśmiałość w stosunku do Flynna i piją razem kawę, jednak dziewczyna zauważa, że Flynn bardzo liczy się z pieniędzmi.

" Czułam, że zakochałam się bez pamięci. [...] Dlaczego był taki wściekły, kiedy domyśliłam się, że nie ma pieniędzy?

Nastolatki wybierają się na imprezę. Emmi od razu wpada w objęcia Alexa, chłopaka którego poznała podczas prób do przedstawienia. Grace również zaczyna interesować się nowo poznanym kolegą- Jamesem. Tylko River czuje się osamotniona bo w pobliżu nie ma Flynna, dlatego sączy kilka drinków, co sprawia, że robi jej się niedobrze. W tej niekomfortowej sytuacji zastaje ją Flynn...

Na szczęście widok wymiotującej River, nie zniechęca do niej Flynna. Podczas kolejnej próby Flynn ją całuje i tłumaczy, że często opuszcza próby bo musi pracować i brakuje mu na wszystko czasu. River jest wniebowzięta. Myśli, że odtąd Flynn będzie jej idealnym Romeo... Prawda jest jednak nieco inna. Flynn to narwany i porywczy chłopak. Kiedy River zaprasza go do domu, a świadkiem ich kłótni jest jej mama, z miejsca wyrzuca chłopaka z domu i zabrania River spotkań.

Przyjaciółki przestrzegają River przed Flynnem. Doświadczona Emmi twierdzi, że Flynn chce tylko zaciągnąć River do łóżka. River wierzy jednak w szczerość jego uczuć. Wreszcie Flynn otwiera się przed River i zaprasza ją do swojego mieszkania. Malutkie mieszkanko jest zaskoczeniem dla River, która może nie mieszka luksusowo, ale na pewno w o wiele bardziej komfortowych warunkach niż Flynn. Kiedy Flynn opowiada jej o swoim ojcu alkoholiku i swoim dzieciństwie, River jest tak roztrzęsiona, że to Flynn musi ją pocieszać, choć powinno być na odwrót. River poznaje mamę i drugą, młodszą siostrzyczkę Flynna- Caitlin.

Premiera przedstawienia wypada fantastycznie, wszyscy doskonale odgrywają swoje role. River jest nieco zazdrosna o Flynna bo w sztuce on i Emmi jako zakochani muszą kilkakrotnie się całować. Siedemnastolatki knują intrygę mającą na celu sprawdzenie rzetelności uczuć Flynna. W stosownym momencie Emmi ma go podrywać, a River patrzeć na całą sytuację z ukrycia. 
Czy Flynn pomyślnie zda test wierności?


Ciekawych odsyłam do tej powieści, którą czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Doskonała lektura na walentynkowy czas i nie tylko. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz