wtorek, 16 lutego 2016

44. GRA POZORÓW (S.McKenzie) [14/2016]

Tytuł: Gra pozorów

Autor: Sophie McKenzie

Gatunek: Powieść dla młodzieży

Powieść angielska

Ilość stron: 260

Wydawnictwo: Akapit Press

Seria: River i Flynn Część 3


Sytuacja w życiu River wydaje się być opanowana. Zgodnie z ustaleniami, River pracuje w Cafe Yazmina i nie spotyka się z Flynnem. Ale czy aby na pewno?
Kiedy ojciec River przyłapuje ją na pocałunku z Flynnem, nie kryje swojego zaskoczenia. Informuje o tym matkę River i wszyscy decydują, że River zamieszka z ojcem w hipisowskiej komunie. Ojciec River postanawia dać szansę Flynnowi. Pozwala mu spotykać się z River i odwiedzać ją w komunie. Flynn wydaje się być oczarowany tym miejscem. Ostatnie wizyty u terapeuty wyciszyły go i wydaje się, że Flynn wreszcie opanował swoje skłonności do agresji i awantur.

" Myślę, że to miejsce jest piękne- powiedział w końcu Flynn, zerkając na mnie z drugiego końca składziku. Uśmiech rozświetlił jego twarz, i tak już skąpaną w promieniach słońca, które wlewały się do środka. Nagle wydał mi się dużo młodszy niż wcześniej- jak dziecko, które znalazło się w sklepie ze słodyczami.- Prawie tak piękne jak ty."

Mieszkańcy komuny jakoś akceptują obecność Flynna, za to on jak zawsze ma pewne opory przed poznawaniem nowych osób. Pojawiają się też nowi mieszkańcy- Leo (chłopak w wieku River) i jego ojciec którzy pragną zmienić otoczenie po tragicznej śmierci matki Leo. 

Po wspólnie spędzonej nocy River postanawia, że za wszelką cenę przekona swojego ojca do tego, aby także Flynn mógł zamieszkać w komunie. Obowiązujące tam zasady są dla Flynna śmieszne. Dyżury w opiece nad zwierzętami dbanie o ogród i sad i pomoc w przygotowywaniu posiłków to wszystko do czego musi przywyknąć zbuntowany Flynn. Początkowo sceptycznie nastawiony do pomysłu ojciec River, w końcu pozwala nawet aby River i Flynn zamieszkali razem w pokoju, niczym narzeczeni...

Leo, River i Flynn rozpoczynają naukę w nowej szkole. Już pierwszego dnia Flynn znowu pokazuje swoje groźniejsze oblicze uczestnicząc w przepychance z kolegami ze swojej klasy. Nadal chodzi na terapię, która i tak wydaje mu się stratą czasu. po prostu nauczył się jak ma odpowiadać aby zadowolić terapeutów.

Najciekawszym momentem tej części historii o River i Flynnie jest ognisko, które organizują dla swoich nowych i starych znajomych. Emmi upija się i podrywa Ston'a brata River, gdy ta widząc całą sytuację, rozdziela ich, Emmi wpada w szał i wypomina River jej wcześniejsze występki, o których Flynn nie miał pojęcia.

" - Zdzira. Zdzira. Zdzira.
- Zamknij się!- Flynn nie wytrzymał.
- Och?- Emmi otworzyła szeroko oczy w udawanym zaskoczeniu. -Czyżby River nie wspominała ci o Oślizgłym Języku?"

Kiedy Flynn dowiaduje się o sytuacjach, które miały miejsce wtedy gdy był w Irlandii( cz. 2 Płomienna namiętność), po prostu ucieka. Przedtem jeszcze boje Leo bo podejrzewa, że jest on zainteresowany River. 

Czy River i Flynn będą razem? Czy Flynn wreszcie na dobre pohamuje swoje agresywne skłonności?

W historii River i Flynna są pewne sytuacje, które wzruszają, przerażają, a nawet szokują. Czymś niepojętym jest hipisowska komuna-zgodnie z wikipedią: była to rewolucja proklamująca bunt młodych przeciwko światu dorosłych (nie wierzcie nikomu po trzydziestce) i jego instytucjom: rodzinie, Kościołowi, szkole, zakładowi pracy, szefom, rywalizacji, pieniądzowi, wojsku, wojnie, normom, przymusom, zakazom (zakazuje się zakazywać), hipokryzji, konwencji ubioru, własności prywatnej (życie w komunach). Przejaw kontrkultury odrzucającej normy społeczne oparte na konsumpcji, rywalizacji i materializmie. Instytucje i struktury, którym się sprzeciwiali, hippisi określali jako establishment.
Sam Flynn pogardliwie wyrażał się o osobach tam mieszkających nazywając ich wyrzutkami społecznymi. W matce River można doszukać się pewnego fałszu, nie tylko wobec córki. Sama zmieniła otoczenie, wydoroślała, ale pozwoliła swojej siedemnastoletniej córce zamieszkać u ojca razem z chłopakiem którego tak naprawdę nie akceptowała. Ciekawi osobowość Flynna, jego siła i determinacji, a jednocześnie mroczna agresywna natura.

 Miłość nie jest łatwa i często musi pokonywać najróżniejsze przeszkody, dlatego ciekawi mnie jak zakończy się historia River i Flynna...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz