poniedziałek, 11 kwietnia 2016

59. BRZEMIĘ (A.Christie- M.Westmacott) [29/2016]

Tytuł: Brzemię

Autor: Agata Christie pod pseudonimem Mary Westmacott

Gatunek: Powieść obyczajowa

Ilość stron: 302

Wydawnictwo: Publicat

Rok wydania: 2016 (cop.1956)

 

Na pozór szczęśliwa rodzina. Mama, tata i dwie córeczki, ale w przeszłości spotkała ich tragedia- syn Charles, oczko w głowie rodziców, zachorował i zmarł. Akcja książki rozpoczyna się w dniu chrztu świętego Shirley. Jedenastoletnia Laura jest piekielnie zazdrosna o młodszą siostrę. Po śmierci brata miała nadzieję, że cała uwaga rodziców skupi się na niej. Niestety pojawiła się Shirley. Laura zostaje matką chrzestną swojej siostrzyczki i już w kościele planuje jakby się jej pozbyć. Ma zamiar upuścić ją na kamienną posadzkę, ale oczywiście tego nie robi. Nieco później gdy mam zostawia śpiące dziecko na dworze, Laura przynosi kota i wyobraża sobie, że on wskakuje do wózka i dusi jej siostrę. Ostatecznie Laura w modlitwie prosi Boga o śmierć dla Shirley i nawet się nie spodziewa, że jej prośba może spełnić się już tej nocy...
W domu wybucha pożar, a wszystko za sprawą niani, która nie przyznała się chlebodawcom do swojej choroby- epilepsji, której nagły atak powoduje, że niania upuszcza lampę spirytusową. Laura w odruchu wielkiej odwagi ratuje młodszą siostrzyczkę i odtąd kocha ją całym sercem i chce ją chronić przed całym złem tego świata.
Życie Laury i Shirley zmienia się. Ich rodzice giną w wypadku, więc Laura staje się prawowitą opiekunką Shirley. Siostry są z sobą mocno zżyte, ale Laura nie potrafi powstrzymać Shirley przed ślubem z nieodpowiednim mężczyzną. Laura całe swoje życie poświęca Shirley, nie ma w jej życiu mężczyzn, miłości, ani pożądania. Jest tylko Shirley i jej problemy. Całą sytuację począwszy od lat dziecięcych obserwuje przyjaciel rodziny- pan Baldock. Nieco ironiczny i zgryźliwy starszy pan, który dostrzega, że Laura krzywdzi siebie tą ogromną miłością do siostry.

"- Powinnaś więcej myśleć o sobie. Taki całkowity brak egoizmu u kobiety jest równie trudny do zniesienia, jak jego nadmiar.
[...] [ Ty po prostu nie chcesz kłopotów. Chcesz kochać, ale boisz się być kochana. I muszę powiedzieć, że coś w tym jest. Bo być kochanym to ogromne brzemię."

Opowieść o sile siostrzanej miłości, która nie zawsze jest dobra. Zbyt dużo nieodpowiedniej miłości może szkodzić. I tak dzieje się w przypadku Laury i Shirley. Shirley dwukrotna mężatka, nie potrafi do końca zaufać mężczyznom. Myślę, że szukała miłości tak wielkiej i idealnej jaką obdarzała ją starsza siostra. Laura całe życie jest nieszczęśliwa. Boleśnie przeżywa porażki Shirley i sama nie potrafi się od niej odciąć, a kiedy w końcu to robi i tak nadal jest samotna i zgorzkniała.
Zakończenie powieści jest jednak optymistyczne. Na drodze Laury wreszcie ktoś się pojawi, ale czy Laura zechce spojrzeć przychylnym okiem na zakochanego w niej mężczyznę?

Agata Christie tym razem jako autorka powieści obyczajowej. Chętnie przeczytam jej inne powieści napisane pod pseudonimem Mary Westcott bo są naprawdę pouczające i pełne życiowych zawirowań, mimo że dzieją się w latach 50'. Inne tytuły to:
- " W samotności"
- "Róża i cis"
- " Córeczka"


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz