wtorek, 26 kwietnia 2016

65. BRUDNY ŚWIAT (A.Lingas- Łoniewska) [35/2016]

Tytuł: Brudny świat

Autor: Agnieszka Lingas- Łoniewska

Gatunek: Literatura kobieca/Fan Fiction

Ilość stron: 294

Wydawnictwo: Novae Res

Rok wydania: 2014


"Żyłem w brudnym świecie bez zasad, bez granic, wszystko było dozwolone, łatwe i szybkie, nie pozostawiało nic po sobie, takie proste i bezwartościowe. Brudne. A teraz wszystko się zmieniło. Ja się zmieniłem. I moje życie nabrało sensu. Miałem przed sobą jakieś cele. I choć pojawiły się trudne sytuacje, to czy mogły nas w jakiś sposób osłabić? Nie. Wiedziałem, że nie ma szans."

Tommy Cordell to wokalista i gitarzysta popularnego na całym świecie zespołu rockowego. Wiedzie życie pełne imprez, alkoholu, bójek i przygodnego seksu. Wszędzie gdzie się pojawi, otaczają go rozemocjonowane fanki. Nie ma życia prywatnego. Każdy jego eksces śledzą dziennikarze, ale jemu zbytnio to nie przeszkadza. Kiedy w zespole pojawia się Kathrina Russell- genialna tekściarka, Tommy musi zacząć zachowywać się bardziej odpowiedzialnie. Tych dwoje coś do siebie przyciąga. Początkowo skłóceni ze sobą i wrogo nastawieni, powoli zmieniają swoje uczucia na nieco cieplejsze, a nawet gorące. Jednak każde z nich skrywa swoje tajemnice z przeszłości.

Dla Kati, Tommy zmienia się z lekkoducha w człowieka dojrzalszego, choć od razu nie można go nazwać odpowiedzialnym. Kati boi się związku bo ma kilkuletniego synka i przykre wspomnienia z przeszłości związane z poprzednim partnerem. Namiętność jaką rozbudza w niej Tommy oraz jego łagodne podejście do jej synka sprawiają, że Kati otwiera się powoli i wyznaje częściową prawdę o swojej przeszłości. Mały Jim nie mówi odkąd zobaczył coś strasznego, szarpaninę pomiędzy jego rodzicami, w której Kati postrzeliła jego ojca. Towarzystwo Tommy'ego sprawia jednak, że mały Jimmy powoli zaczyna mówić. Najpierw pojedyncze wyrazy, a potem nawet odpowiada na zadane pytania. Przedtem kontaktował się z otoczeniem za pomocą tablicy, na której pisał  swoje wypowiedzi.
Tommy musi jednak dalej koncertować i prowadzić imprezowy tryb życia, co trochę wkurza Kati. W  jej życie natomiast ingeruje ktoś nieznajomy, kto zna jej mroczną przeszłość. Kati nie czuje się bezpiecznie, ale kiedy przypadkowy mężczyzna pomaga jej, gdy samochód odmawia posłuszeństwa, staje się jej przyjacielem i opiekunem. Blake często pojawia się w życiu Kati. Tommy przypuszcza nawet, że ją śledzi. Pomiędzy mężczyznami wyczuwa się ogromne napięcie. Blake jest miłym i szarmanckim mężczyzną i zaczyna coraz śmielej adorować Kati. Tommy popada ze skrajności w skrajność. Raz chciałby być oparciem dla Kati i Jima. Innym razem zapomina o danych obietnicach i balanguje, a nawet zaszywa się w spelunie u znajomego i zażywa narkotyki. Jedynie Kati potrafi go wyciągnąć z tego "brudnego świata".

Najlepsza powieść tej autorki jaką do tej pory przeczytałam. Akcja przebiega szybko. Bohaterowie nie prowadzą jakichś niepotrzebnych wewnętrznych przemyśleń. Po prostu stopniowo wyznają sobie prawdę o wydarzeniach z przeszłości i krok po kroku obdarzają się zaufaniem. Narracja prowadzona z dwóch punktów widzenia Kati i Tommy'ego to również duży plus tej powieści. Polecam wszystkim wielbicielkom Kiery i Kellana z trylogii BEZMYŚLNA.

2 komentarze:

  1. Nie uznałabym tej książki za najlepszą powieść autorki, ale faktycznie mam do niej sentyment i bardzo ją lubię ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie czytałam wszystkich książek tej autorki bo szczerze mówiąc na jakiś czas zniechęciły mnie do jej twórczości. Jednak powieść "Brudny świat" oceniam jak najbardziej pozytywnie:)

      Usuń